Metsakasvatus

Peale lageraiet on kohustuslik, et 5 aasta jooksul oleks mets uuenenud. Metsa uuendamisel on kolm võimalikku viisi: istutamine, külvamine või looduslikul teel uuenemine. Milline valik sinu metsale sobib, sõltub konkreetsest metsast ja kasvukohatüübist.

Millal võiks metsa istutada?

Mõnel juhul on istutamine möödapääsmatu. Kindlate mullastikutüübide puhul tulevad peale lageraiet lopsakad rohttaimed ning põõsastest kuslapuu ja sarapuu, mis raskendavad uue metsa teket.

Näiteks üks võimalus on jätta lank looduslikule uuenemisele, võimalusel võib enne maapinna mineraliseerida. 1-5 aasta jooksul kasvama hakanud puudest saab tulevikus sinu palgimets. Seepärast on tähtis teha varakult õigeid otsuseid ja kasvatada tulevikus väärt olevat puistut.

Anname sulle võimalikud stsenaariumid ja valikud, kuidas saaksid kõige paremini metsa majandada.

Tavainimene arvab sageli, et mets tuleb panna lihtsalt kasvama ning siis võib mõnekümne aasta pärast raha järele minna. Kuigi metsakasvatus on raske töö, on hooldatud metsa puhul kasu suurem.

Metsa istutamine toimub peamiselt kahel perioodil, sügisel või kevadel. Metsa istutamine või külvamine algab maapinna ettevalmistamisest.

Esimesed 5 aastat on kultuuri kasvamisel kriitilised. See on aeg, mil mets pakub omanikule palju tööd.

Kui kultuurihooldused tehtud, ootab ees valgustusraie: kuna lehtpuu kasvab kiiremini, tuleb jälgida okaspuu kasvu lehtpuuga, et lehtpuu ei varjutaks ega piitsutaks okaspuu latvasi. Nt: kaske ja mändi istikutena lähestikku kasvatada ei saa.

metsamoisnik

METSAMÕISNIK OÜ
Reg. kood: 16132637

Tel: +372 5566 4174
E-post: info@metsamoisnik.ee

Võru maakond, Võru linn, Pikk tn 21, 65604

veebilahendused

© 2022 Metsamõisnik OÜ | Kõik õigused kaitstud