Soovid konsultatsiooni?

(+372) 5851 3425
sander@metsamoisnik.ee

Hooldatud mets on investeering tulevikku

Mets on meie ühine rikkus, mida peame hoidma ka tulevaste põlvede jaoks. Selleks on oluline metsa hooldada targalt ja õigel ajal, et see püsiks terve ja tugev. Jätkusuutlik metsamajandus aitab metsal kasvada oma parimal moel, hoides samal ajal looduse tasakaalu ja tagades metsa väärtuse ka tulevikus.

Hooldatud metsa eluring:

Metsakasvatus

Kui plaanid rajada uut metsa, on oluline algusest peale õiged valikud teha. See hõlmab sobivate puuliikide istutamist, vajadusel kuivendamist ning pinnase ettevalmistamist, et puud saaksid hästi kasvada.

Kultuurihooldus

Esimesed viis aastat on metsale üliolulised! Selle aja jooksul tuleb hoolitseda selle eest, et taimed saaksid piisavalt valgust ja ruumi kasvada. Eriti valgusenõudlikud on mänd, kask ja haab. Parim aeg hooldustöödeks on kevadel ja sügisel.

Valgustusraie

Kui mets on 10–20 aasta vanune, tuleb teha valgustusraiet, et anda tugevaimatele puudele rohkem kasvuruumi. Selle käigus eemaldatakse nõrgemad puud, et ülejäänud saaksid paremini areneda. Tavaliselt tehakse valgustusraiet iga viie aasta tagant.

Harvendusraie

Harvendusraiega kujundatakse metsa lõplik koosseis ning raiutakse lähitulevikus väljalangevad, haiged ja kahjustatud puud. Samuti aitab see allesjäävatel tuleviku puudel suurendada jämedusekasvu.

Harvendusraiet tehakse tavaliselt keskealises metsas, s.t. umbes:

  • 20–40 aasta vanuselt kiirekasvulistel lehtpuudel, nagu kask ja haab.
  • 40–60 aasta vanuselt aeglasemalt kasvavatel liikidel, nagu kuusk ja mänd.

Uuendusraie

Vana mets ei loo enam lisandväärtust ning pole keskkonnale tervislik, kuna see ei seo enam süsinikku. Seega küpse metsa raie on vajalik, et luua eeldused metsa uuendamiseks. Nii nagu teisi raieid, tuleb seda teha vastutustundlikult ja hoolikalt, järgides kehtestatud eeskirju.

Metsa majanduslik küpsus saavutatakse, kui metsas kasvavate puude puidu maht ja kvaliteet annavad maksimaalset majanduslikku kasu. Näiteks kuusel 60–80 aastat, männil 80–100 aastat, kase ja haava puhul 30–50 aastat.

Lageraie puhul läbitakse metsa uuendus protsess ühe korraga, kuid kui metsa omanik soovib uuendusraiet teha järk-järgult, siis on selleks olemas aegjärkne raie, mida tehakse mitmes järgus.

Millises eluringi etapis on sinu mets?

Kui sa ei ole kindel, millises etapis sinu mets on või milliseid hooldustöid oleks vaja, on parim samm konsulteerida oma ala spetsialistidega. Professionaalne nõustamine aitab kaardistada sinu metsa seisukorra ja selgitada välja, kuidas saavutada oma maa ja metsa eesmärgid.

Tule tasuta metsandusnõustamisele!

Meie metsaspetsialistid annavad sulle nõu, kuidas teha teadlikke ja läbimõeldud otsuseid. Vastame näiteks sellistele küsimustele:

  • Milline on sinu metsa seisukord?
  • Kas sinu metsas on võimalikke riske või kahjureid?
  • Milliseid metsatöid oleks vaja teostada?
  • Millal on parim aeg raieks?
  • Kuidas kasvatada uut metsa peale uuendusraiet?
  • Milliseid puuliike sobib sinu maale istutada?

Oleme valmis aitama sind nii jõu kui ka nõuga, et luua üheskoos hooldatud metsapilt, mis on tõeline investeering tulevikku.

Metsameister Sander Elvet
Tel: (+372) 5851 3425
E-mail: sander@metsamoisnik.ee